Pivot G2 - uzavřený komorový kite na kiteboarding, snowkiting i landkiting

PIVOT G2 je ve své druhé generaci kitem s celoročním využitím a maximálním důrazem na výkon, stabilitu, příjemnou ovladatelnost a také velmi nízkou hmotnost vrchlíku.

Charakteristika:

 • uzavřená komorová konstrukce na vodu, sníh i land
 • progresivní dvouřadové vyvázání vrchlíku
 • volitelně možnost vyztužení náběžné hrany strunami
 • excelentní výkon a účinný depower, ovladatelnost a stabilita
 • skvělý větrný rozsah
 • velmi nízká hmotnost – např. u velikosti Pivot 14 je hmotnost pouhých 2,4 kg, což vychází lépe než srovnatelné kity v „light“ variantě
 • bezopletové Dyneema liny ve vyvázání kita
 • záruka prodloužená na 3 roky
 • velikosti 14 / 18 m2

                                                                           

      

Naším cílem bylo vytvořit zcela nový koncept uzavřeného komorového kita s využítím na kiteboarding, snowkiting i landkiting. Kita s vysokým výkonem a přitom uživatelsky přívětivými vlastnostmi. Bylo jasné, že k dosažení takového cíle bude nutné využití nejnovějších progresivních technologií a materiálů nejen z oblasti kitové produkce, ale také inovací ze současného vývoje paraglidingu. Výsledné mimořádné vlastnosti kita jsou tak dané souborem různých, velmi pečlivě sestaveným technických inovací a dlouholetých zkušeností s vývojem kitů.

Výkon - protože se Pivot svými parametry blíží paragliderům, použili jsme jako základ osvědčený půdorysu padákového kluzáku s využitím profilu převzatého z vysoce výkonného paraglideru. Důmyslný systém roznášení sil uvnitř vrchlíku sice zvýšil pracnost při výrobě, ale výrazně usnadnil uživatelský komfort Pivota. Umožnil totiž omezit počet šňůr na minimum. Toto řešení přidává i na výkonu a zlepšuje ovladatelnost, protože snižuje aerodynamický odpor kita. Kromě toho ve spojení s použitím velmi kvalitní tkaniny Skytex s nízkou gramáží vychází i mimořádně nízká hmotnost vrchlíku - ta je minimálně srovnatelná s podobnými kity v ultralight příplatkovém provedení.


Vysoká bezpečnost kita je dána jednak vysokou stabilitou a velkým větrným rozsahem, ale také zvoleným bezpečnostním systémem. Po uvolnění pojistky v případě nouze dojde k rozložení vrchlíku na zemi s následnou totální ztrátou výkonu. 

Pivot G2 je tak vyvrcholením našich dlouholetých zkušeností s vývojem a výrobou padákových kluzáků a později i kitů. Tato tradice pokračuje nepřetržitě již od roku 1989!

 

 Kompletní výroba kitů Pivot probíhá v naší vlastní dílně v Čechách. Rovněž výpočet tvaru jednotlivých dílů vrchlíku a šňůr provádíme vlastním programem, který jsme vyvinuli původně na výrobu paragliderů a později rozšíříli i na kity. Díky tomu máme celý proces výroby dokonale pod kontrolou.

Výroba Pivota G2 je technicky velmi náročný proces. Každý vrchlík se skládá z více jak 180 dílů, které je nutné správně a velmi přesně sešít. Pro šití a následnou kontrolu slouží kontrolní body na jednotlivých dílech. Na šití používáme dlouhodobě ověřené vysokopevnostní PES nitě.

 Součástí vrchlíku je vyvázání, na které je použíto téměř 100 kusů šňůr rozdílných délek. Rovněž zde jsou vysoké nároky na přesnost. Každý vyrobený kus prochází důkladnou kontrolou včetně letového testu.

Pro dosažení požadovaných vlastností jsme maximálně využili možnosti, které současné technologie nabízejí. Vrchlík kita je ušitý ze špičkové francouzské tkaniny Skytex s velmi nízkou hmotností. Na vyvázání vrchlíku jsme použili kombinaci bezopletových Dyneema šňůr Edelrid (Německo) a opletených šňůr Cousin (Francie). Nosné a ovládací Dyneema šňůry jsou od německého výrobce Liros, který vyrábí nejkvalitnější šňůry pro tyto účely. Od stejného výrobce jsou i šňůry požité na vyvázání hrazdy. Kombinace těchto materiálů spolu s přesnou a pečlivou výrobou je základem pro špičkové vlastnosti kitů Pivot G2.

 

 Vysoký výkon byl jednou z hlavních priorit.  Základem vrchlíku je proto letecký profil převzatý z vysoce výkonného padákového kluzáku, upravený pro využití na kita. Výsledné vlastnosti vrchlíku ukázaly, že tato volby byla jednoznačně správná.

Rovněž konstrukce vrchlíku využívá technologie využívané u výkoných paragliderů. Jedná se například o diagonální žebra, díky kterým se podařilo snížit počet šňůr ve vývazu na absolutní minimum a to v pouhých 2 řadách a s jednokladkovým depower systémem! Náběžná hrana křídla je vyztužena pružnými strunami, které zvyšují aerodynamickou čistotu a tím také výkon. Pro výpočet střihů a vyvázání používáme vlastní program, vyvinutý původně pro padákové kluzáky a upravený i na kity. Přesná a pečlivá výroba pak dovršuje špičkovou kvalitu Pivota G2.

Výkon kita se dá velmi účinně regulovat nastavením trimu u hrazdy. Volný konec trimovacího poruhu je možné jednoduše upevnit pomocí vysoce účinného magnetu.

 

Další možností je změna délky šňůry depoweru ve vyvázání kita. Postup této úpravy je znázorněn na obrázcích. V tomto případě se jedná o závislost výkonu na stabilitě. Prodloužením přidáváme na výkonu do skoků a rychlosti, agresivitě kita - toto nastavení je vhodné pro zkušené kitery, kteří nemají s ovládím kita problémy. Zkrácením trimovacích šňůr zvýšíme stabilitu a snížíme výkon kita - doporučené pro méně zkušené kitery a do silného, turbulentního větru. Zvolený systém umožňuje jednoduchý návrat do základního firemního nastavení (tedy "vyresetovat" veškeré změny oproti původnímu nastavení). Doporučujeme veškeré úpravy nejdříve vyzkoušet v mírnějších větrných podmínkách a seznámit se s novými vlastnostmi vašeho kita.

      

 

  Dalším z požadavků na kita byla výborná ovladatelnost. K té přispívají už zvolené technologie popsané výše, doplněné o pěčlivě zvolené vyvázání odtokové hrany.  Pivot G2 tak nabízí velmi dobré zatáčení a to i v největší velikosti 18 m2. Snadné přistání a restarty umožňuje vyvázání hrazdy s propojením ovládacích (brzdících) šňůr, doplněné možností dalšího zkrácení jedné nebo obou těchto šňůr. Velmi se tím usnadní restart jak na vodě, tak i na sněhu nebo landu.

 

K uživatelskému komfortu přispívá vynikající stabilita vrchlíku. Naše kity jso testovány do "českých" podmínek, tedy převážně na nestabilní, nárazový vítr a turbulence. Pro dosažení co nejvyšší stability a odolnosti vrchlíku jsme použili moderní autostabilní profil. Díky tomu kite velmi dobře absorbuje nárazy větru, nebortí se a zůstává stabilní i na kraji letového okna. K těmto vlastnostem také napomáhá zvolená konstrukce vrchlíku, který je velmi tuhý a kompaktní.

 

Bezpečnost křídla je daná už vysokou stabilitou vrchlíku. Díky použitému autostabilnímu profilu zůstává Pivot stabilní a ovladatelný v mimořádné širokém větrném rozsahu. Většinu krizových situací je tak možné řešit pomocí povolení hrazdy v kombinaci s nastavením trimu.

Pro krajní situace je bar u Pivota G2 vybaven bezpečnostní pojistkou spojenou s leashem. Po aktivaci pojistky dojde k "natažení" kita od ucha a vyklesání na zem, kde zůstáva ležet pouze s minimálním tahem. Pro extrémní případy je možné uvolnit i pojistku leashe a kite tak zcela uvolnit.

 Díky použitým materiálům a technologiím vychází hmotnost vrchlíku mimořádně nízká, srovnatelná jen s podobně velkými kity vyráběnými z odlehčených materiálů s nižší životností.

Hmotnosti vrchlíků u jednotlivých velikostí uvádíme v tabulce technických parametrů.

 

POUŽITÉ TECHNOLOGIE:

 • uzavřená náběžná hrana – oproti „otevřeným“ kitům zlepšuje aerodynamiku křídla díky lepšímu obtékání přední části profilu a tím přináší i zvýšení výkonu. Vrchlík je také kompaktnější a lépe reaguje na kraji okna
 • volitelné vyztužení náběžné hrany pomocí vložených plastových strun dále zdokonalí aerodynamiku profilu v jeho nejdůležitější části, tedy u náběžné hrany. Výsledkem je další zvýšení dynamiky a výkonu a také lepší stoupavost díky zachování výkonu i na úplném kraji letového okna.
 • progresivní dvoušňůrová koncepce – přináší jednodušší vyvázání vrchlíku a z toho plynoucí menší aerodynamický odpor, jednodušší manipulaci s kitem a zlepšení letových vlastností
 • lehká tkanina Skytex s nejnovějšími zátěry s minimální prodyšností a vysokou odolností zvyšuje užitnou hodnotu a životnost kita
 • speciální Pegas koncept diagonálních žeber vyvinutý pro výkonné paraglidery.  Tato příčná žebra roznášejí síly od vývazů a umožňují snížení počtu šňůr
 • bezopletové liny ve vyvázání vrchlíku dále snižují aerodynamický odpor kita. Díky novým materiálům jsou použité bezopletové Dyneema šňůry odolné proti poškození a mají dlouhou životnost. Toto řešení přispívá k mimořádným letovým vlastnostem kita
 • pouze jednokladkový depower dává kitu radikální reakce a nekompromisní výkon
 • podélné vnitřní vyztužení vrchlíku u náběžné hrany zlepšuje celkovou stabilitu vrchlíku
 • vyztužení kolem otvorů v žebrech snižuje nebezpečí poškození na minimum
 • vypouštěcí otvory na krajích křídla opatřené magnetickým uzavíráním. Výborné řešení vyvinuté především pro kiteboardnig - vypuštění vody z vrchlíku. Slouží ale také např. pro vyklepání sněhu a pod.
 • nový lehký a snadno sbalitelný transportní batoh má velký objem a velmi usnadní vkládání vybavení, ale současně může být také použit jako kompress bag. 

 

Naše nové kitebagy nejsou jen „obalem na draka“, ale jsou promyšlenou funkční součástí celého kitového kompletu. Charakterizují to, co se skrývá uvnitř.

Při vývoji nového kitebagu jsme vycházeli především z praktických potřeb každého kitera, se zaměřením na moderní design a účelnost. Naše batohy jsou lehké s kladné, s dostatečným objemem a jednoduchým uzavíráním pro uložení kita i krajně nepříznivých podmínkách. Následně je možné objem batohu zmenšit až na 1/3 původního objemu. Tuto možnost jistě velmi uvítají všichni, kteří s kity cestují nejen letadlem…

Chcete mít při kitování prázdný batoh stále u sebe? Žádný problém – můžete si batoh stáhnout na minimální objem a díky jednoduchému bedernímu popruhu vám batoh nebude vůbec překážet. Nebo můžete celý batoh srolovat a vozit připnutý ve formě ledvinky - vejde se tam i pár drobností..

Naše nová řada kitebagů Pegas je velmi variabilní a plní hned několik funkcí s důrazem na účelnost:

 • nový moderní design
 • batohy jsou lehké a velmi skladné
 • velký objem umožní snadné uložení kita i v „bojových“ podmínkách
 • žádné zipy, které komplikují balení
 • jednoduché a rychlé uzavírání „rolovacím“ systémem
 • funkce kompressbagu – možnost minimalizace objemu pomocí stahovacích bočních popruhů
 • vyrábíme ve dvou velikostech Malý a veLký – variabilní objemy 60-15 l a 40-15 l
 • možnost uzavření bagu s horním „uchem“ nebo jako kompaktní bag s bočním uzavřením
 • možnost použití prázdného bagu jako ledvinky

 

   

 

 • Pivot G2 kite
 • Pegas hrazdu s ovládacími dyneema šňůrami 2 x 25 m / 200 kg, 2 x 25 m / 300 kg
 • stahovací pásek
 • nový Pegas kitebatoh podle velikosti kita
 • manuál
 • záruku 3 roky

      

 

© 2015 Pegas2000. Všechna práva vyhrazena.
PEGAS, Švábky 2, 180 00 Praha 8
telefon: 242 413 083
mobil: 603 15 25 23
e-mail: pegas(at)pegas2000.cz

Soubory cookie nám pomáhají poskytovat, chránit a zlepšovat naše služby. Pokud budete náš web používat i nadále, vyjádříte tím svůj souhlas s našimi zásadami týkajícími se souborů cookie. SOUHLASÍM

webdesign a správa webu:PZ